Беглик Таш – едно от най-големите праисторически мегалитни светилища
- Stefan Ivanov
- 12.05.2020 г.
- време за четене: 1 мин.
Актуализирано: 27.11.2024 г.
Древно светилище и обсерватория

Образуван в резултат на хилядолетната игра на вятъра и видимо дооформен от сръчни човешки ръце, естественият ансамбъл от каменни блокове "Беглик Таш" е сред най-големите и внушителни древни мегалитни светилища в България.
Как се стига до тук?
В близост до руините на древния град Ранули, по хребета на нос Беглик Таш, се намира светилището на града – кръг от масивни камъни, разположени върху скалиста повърхност, изскачаща сякаш насред нищото в единия край на широка зелена поляна.

Древните са обожествявали местността, принасяли са дарове тук и са я превърнали в своеобразен храм.
Съществуват сведения, че светилището е изпълнявало следните основни функции:
Храм
Отлично запазени са изсеченият в скалата жертвеник, състоящ се от две каменни вани със свързващи ги улеи, главният олтар (огромен камък, стъпил върху три опорни точки), както и каменният трон, на който е седял владетелят – главният жрец.
Календар
Върху скалната повърхност могат и днес да се проследят издълбани дупки, като в дните на зимното и лятното слънцестоене и пролетното и есенното равноденствие между подредените камъни преминават слънчевите лъчи, огряващи точно тези точки.
Часовник
Подредбата на камъните е такава, че слънчевата сянка, падаща от главният олтар (огромен специфично извит камък) върху подредените на север от него шест по-малки камъка, изпълняват функцията на слънчев часовник, делящ деня на шест равни части.
Според откритите досега археологически находки се счита, че светилището е изградено 14 столетия преди Христа и е функционирало до към пети век след Христа.

Една легенда разказва, че Одисей е преминал оттук, за да се допита до прорицателите и да принесе дарове на боговете, преди да се отправи на своето митично пътешествие.
Приятна виртуална разходка ви пожелавам!
Comments