Скъпи приятели на "Фото моменти", в тази публикация съм събрал за всички вас на едно място всички крепости, които аз лично съм посетил, които са ме възхитили с историята, която ревниво пазят и които носят специалния таг на "Фото моменти" – "ПРЕПОРЪЧАНО"!
Епохалният Перперикон (Перперек) – ранноисторически, античен и средновековен каменен комплекс и свещен скален град в Източни Родопи по своята легендарност е сравняван с Петра в Йордания, както и с Мачу Пикчу в Перу.
Втурнете се на пътешествие към един от най-прочутите археологически обекти в България, чиято забележителна история може да бъде проследена до 8 000 години назад във времето.
Повече за Перперикон – свещеният скален град в Източни Родопи ще научите ТУК.
Предлагам ви заедно да се впуснем в поредното очарователно приключение, което ще ни отведе насред дивно красивите Родопи, омайващи всеки странник със своята безмерна прелест. Ще ви разведа из средновековна крепост "Подвис" в местност Градище, разположена на едно възвишение между смолянските селца Градът (на север) и Подвис (на юг), по-известна днес като Момчиловата крепост.
И докато се наслаждаваме на епичните и зашеметяващи 360-градусови панорами, разкриващи се от тази стара българска твърдина, аз ще ви разкажа за родопския властелин Момчил войвода – последният владетел на крепостта.
Повече за Момчиловата крепост ще научите ТУК.
Античен град-крепост Диоклецианопол (още известен като Диоклецианополис) е бил перлата на балнеолечението в провинция Тракия на Римската империя.
Благодарение на невероятните си горещи лечебни минерални извори, Диоклецианопол става един от най-големите курортни СПА центрове по онова време на Римската империя и процъфтява икономически. Посещават го цезари и знатни, видни римляни. Понастоящем крепостта е един от най-добре съхранените от този тип паметници в Европа и е основна част от национален археологически резерват "Диоклецианопол".
Повече за защитната крепостна стена на античен град-крепост Диоклецианопол ще научите ТУК.
Повече за главната южна крепостна порта на античен град-крепост Диоклецианопол ще научите ТУК.
Повече за римските бани (терми) на античен град-крепост Диоклецианопол ще научите ТУК.
Невероятна е историята на тракийска, антична, късноантична, средновековна и османска крепост "Петрич кале", известна днес като Асенова крепост.
Ще ви покажа крепостта! Ще ви разведа из руините. Ще ви разкрия как я видях през онзи късно ноемврийски топъл есенен ден, какво изпитах, влизайки в храма, как вятърът ме приветства край разветия български трибагреник и какво почувствах, полагайки ръка върху каменния надпис на Асеневци – там край скалите, където на времето с достолепие се е извисявал последният велик родопски страж.
Повече за Асенова крепост ще научите ТУК.
Антична, късноантична и средновековна крепост "Топлица" е стара крепост, почти на две хиляди години, и се намира в местност Свети Дух над национално балнеолечебно и курортно селище Минерални бани (Хасковски минерални бани).
Тази впечатляваща българска твърдина, известна също като "Свети Дух" и съществувала в периода от II-ри век до XIV-ти век, е преживяла четири строителни периода – римски, късноримски, ранновизантийски и средновековен.
Повече за крепост "Топлица" ще научите ТУК.
Късноантична и средновековна крепост "Бузово кале" е изградена върху стръмните склонове на северно възвишение на Сърнена Средна гора над село Бузовград.
Интересен елемент в изграждането на отбраната на крепост "Бузово кале" е включването на големите скални групи в рамките на крепостните стени, които на няколко места пресичат крепостните линии. Скалите са използвани като контрафорси за поддържане на куртините и като поддържащ елемент на крепостните кули.
Повече за крепост "Бузово кале" ще научите ТУК.
Банско кале (Градището) се намира над село Баня, Панагюрско.
Изградено е през ранновизантийския период и е част от Средногорската отбранителна система. Укреплението обхваща площ от 8 декара и има добре запазени сектори от крепостни стени и кули.
Повече за крепост Банско кале (Градището) ще научите ТУК.
С несравнимо удоволствие бих желал да ви представя поредната повече от впечатляваща българска твърдина, устоявала на набезите на османските поробители в края на Втората българска държава крепост "Боженишки Урвич", която пази скалния надпис на севаст Огнен.
Крепостта е изградена на северния склон на Лакавишкия рид на 750 метра надморска височина като отделно звено от Старопланинската укрепителна система и с основна задача да възпира набезите на варварските племена на юг от река Дунав.
Тази българска твърдина е била предназначена не само да контролира проходи и пътища, но при военна опасност е приютявала околното население зад яките си и непристъпни стени.
През 1918 година в района се извива страшна буря. Един могъщ и вековен явор не удържа силните пориви на свирепите ветрове и пада повален на земята. Оказва се, че корените на дървото са пазили една тайна, която остава скрита в продължение на пет века.
Повече за крепост "Боженишки Урвич" ще научите ТУК.
Имало някога една крепост, която никой никога не успял да превземе в бой. Това била крепост "Цепина". Дом била тя на деспот Алексий Слав. Издигала се на връх в Баташката планина и от стените ѝ се разкривала такава гледка наоколо, че без дъх да остане човек.
Крепост "Цепина" се издига високо на едно възвишение в Западните Родопи, на около четири километра след село Дорково, община Ракитово – на конусовидния връх Цепина, който е висок 1136 метра. Върхът е ограден от изток с Метошкото дере, на запад с Костин дол, а на север граничи с Къркърийското дере.
Еленска базилика е част от укрепения еленски манастир-крепост "Свети Илия" край Пирдоп.
Укрепеният манастирски комплекс включва внушителна раннохристиянска базилика и крепост. Състои се от храм, манастирски постройки и заобикалящите ги крепостни стени, фланкирани с четиристенни кули във всеки ъгъл.
Повече за Еленска базилика ще научите ТУК.
Представям ви Агатополис – градът-крепост на любовта и щастието.
В продължение на столетия Агатополис е най-големият и богат град по Странджанското крайбрежие. Средновековният Агатополис е бил разположен на днешния Ахтополски полуостров – части от крепостната стена на града преграждат тесния провлак на вдадения в морето къс суша, дълъг не повече от 300 метра и широк 150 метра.
Повече за Агатополис ще научите ТУК.
Представям ви антична крепост на нос Свети Атанас край град Бяла.
Днес всеки може да се разходи край древните винарни, да види китните лозя, нарисувани върху огромните транспаранти, визуализиращи по един атрактивен начин как е изглеждал този район преди хиляди години.
Повече за античната крепост ще научите ТУК.
Каня ви заедно да се разходим из руините на късноантична крепост "Стенос" при прохода "Траянови врата". Крепостта наподобява неправилен правоъгълник с размери 90 метра на 36 метра. Изградена е върху скален масив, без да е вкопана в земята.
Крепост "Стенос" в прохода Траянови врата, наричана от римляни и траки Суки, е била част от огромна укрепителна система, включваща антична крепостна стена с масивна и величествена триумфална арка (порта) Траянови врата и няколко укрепителни съоръжения, разположени на връх Еледжик и Долна Василица.
Повече за античната крепост ще научите ТУК.
Някога през римско време, когато в близост до късноантична и средновековна крепост "Перистера" е минавал един от главните пътища, свързвали Горнотракийската низина с Егейско море, тук бил изграден внушителен град-крепост. Това е първият период от историята на крепостта и обхваща времето от II-ри век до началото на III-ти век.
Крепостта е внушителна и представлява масивно укрепление с три пояса крепостни стени и шест отбранителни кули, разположени на най-вътрешната крепостна стена.
Крепост "Перистера" заема целия хълм Света Петка и има ясно обособени цитадела, вътрешен град и подградие, разположени на площ от около 15 декара. Понастоящем са изяснени и частично реставрирани крепостните стени на цитаделата и на вътрешния град.
Повече за крепост "Перистера" ще научите ТУК.
Не бива да пропускате да разгледате антична и средновековна крепост "Калиакра", част от археологически резерват "Калиакра", разположен върху нос Калиакра, който е един очарователен, скалист, продълговат и тесен нос на българското северно черноморско крайбрежие в най-югоизточната част на Добруджанското плато.
Интересна забележителност от времето на траките е издигнатата древна крепостна стена. Тя се е състояла от две части и предпазвала съществувалото тук селище от неприятелските набези.
Повече за древната крепост ще научите ТУК.
Хайде заедно да изкачим връх Свети Спас, върху който през късната античност и средновековието е процъфтявало най-крупното селище в областта – град-крепост Левке, чието име в превод от старогръцки означава бял, разположен на площ от 80 декара над раннохристиянска базилика "Свети Спас", известна като Беловска базилика.
Тук-там на върха все още има частично запазени зидове от сгради, а редици тесни коридори очертават път сред някога древни къщи, древни стаи и древни улички. Почти непокътната е останала голямата полукръгла щерна (резервоар за вода) на крепостта и сега пълна с вода.
Повече за древната крепост ще научите ТУК.
Надявам се, че препоръчаните от "Фото моменти" 16 крепости в България са ви възхитили с историята си!
Нямам търпение да дойде пролетта на 2025 година и да почна да ги обикалям! Благодаря Ви за положения труд! Поздрави