В последния ден на месец април планината ме зове и аз потеглям на път.
Избирам Родопите.
Поел съм към място, известно като "Момини скали" и както се оказа, това е една чудесна идея за разходка в Родопите.
Отправна точка за "Момини скали" е село Извор, скътано из северните живописно красиви склонове на планината.
Ако зададете селото на вашата навигация, както направих аз, то тя ще ви отведе директно в стартова позиция. За всички останали ще опиша как се стига до тук.
Отправна точка е град Пловдив.
Поемете по пътя Пловдив – Първенец – Храбрино.
Пристигайки в Храбрино, в центъра му преди да пресечете Пепелашка река по широкия мост в посока селцата Дедово, Бойково, Ситово и Лилково, които се падат в посока надясно, завийте наляво по улица "Втора" – това е един по-тесен път между самите селски къщи.
Продължете все направо по пътя (внимателно и бавно, защото е тесен), като скоро улицата прави голям завой (почти на 180°) и по нея напуснете пределите на Храбрино.
Пътят се вие все направо, а вляво се намира "Първа вилна зона" – китни и нови къщички с подредени дворове. Оттук до Извор остават по-малко от две минути шофиране.
Влизайки в Извор, продължете все направо, докато достигнете до голям обширен площад, вдясно от който се издига бялата сграда на кметството на село Извор, община Родопи.
Оставете своя автомобил на широкия площад пред сградата на кметството, вземете с вас раница с храна и вода. Обуйте удобни високи туристически обувки и сте готови за приключения!
Върху фото момента съм показал началната отправна точка на пътеката към "Момини скали". Това е улицата, намираща се вляво от сградата на кметство Извор.
Вдясно на уличката върху дърво е поставена указателна табела с надписи "Св. Илия" и "Момини скали", която също съобщава правилната стартова посока.
В двора на кметство Извор е разположена червена сграда – това е народно читалище "Лъч – 1927", което подминавам.
По тази улица продължавам все направо и скоро напускам селото.
Лека-полека улицата преминава в широка пътека, която се вие в покрайнините на Извор из северните склонове на красивите Родопи.
Тъй като е края на април, наоколо всичко е свежо зелено!
Пътеката е лека и почти без денивелация. По нея се крачи уверено, спокойно и без задъхване.
Поради дъждовете на места са се образували големи кални локви, но те не са много и лесно се заобикалят.
Почти по цялата си дължина пътеката предлага сянка и директното излагане на силните слънчеви лъчи е сведено до минимум, което също е доста приятно.
Важно за отбелязване е, че пътеката е перфектно обозначена и маркирана, така че всъщност е невъзможно да сбъркате правилния път. На всяко отклонение е положена дървена указателна табела с формата на стрелка, върху която са гравирани думите "Момини скали", така че просто следвайте указанията.
След около десетина минути лек ход след края на Извор достигам първата чешма по пътеката, която се пада вляво. Покрай нея се вие отклонение за параклис "Свети Илия", който се намира съвсем наблизо.
Продължавам направо, както е указано върху табелите вдясно върху дърветата.
След около още десетина минути лек ход пътеката ме извежда на широка поляна. Вдясно от нея са оформени своеобразни пейки, където да поседнете и да поотморите нозе.
Гледката към северните склонове на Родопите е очарователна – успокоява душата, гали очите и те кара да се усмихнеш.
Пролетта е дарила тази земя с изключителна красота! Наоколо всичко цъфти в най-разнообразни форми и цветове.
На първия фото момент съм показал т. нар. Маймунски салеп*, известен и като орхидея "Маймунска муцунка" (Orchis simia), който по това време на годината се среща навсякъде наоколо и цъфти превъзходно.
*Това е многогодишно тревисто растение с яйцевидни грудки и височина на стъблото около 24 до 45 сантиметра. Приосновните листа са яйцевидни или яйцевидно-ланцетни. Съцветието – сбито, яйцевидно, многоцветно. Околоцветните листчета са белезникави, фино виолетово наситени, събрани в шлем. Устната е дълга около 10 до 20 сантиметра, дълбоко триделна, розово-пурпурна с пурпурни точки. Страничните дялове – линейни, много тънки (около 1 милиметър). Средният дял е линеен, на върха разделен на две линейни делчета, помежду им с малко зъбче. Шпората е дълга около 4 до 8 милиметра, цилиндрична, насочена надолу.
На втория фото момент съм показал Чадърест гарвански лук**, който се е показал на всички огрени от слънцето места.
**Чадърест гарвански лук, още Гарвански лук или Орнитогалум (Ornithogalum umbellatum) представлява малко, тревисто, цъфтящо растение, което принадлежи към семейство Аспарагусови (Asparagaceae). Известно е и с имената: star of Bethlehem, grass lily, nap at noon, eleven o'clock lady. Родът, към който се класифицира, е представен от около 100 вида.
След около десетина минути отдясно на пътеката изниква белия силует на параклис "Свети Архангел", издигнат през 1926 година.
Точно срещу параклиса и покрай пътеката може да отморите върху тези пейки и да похапнете върху поставените маси.
От близката чешма пък блика студена планинска вода за жадни гърла.
Тук пътеката прави ляв завой покрай втората чешма.
След десетина минути достигам ново разклонение, което също е перфектно маркирано, така че реално е невъзможно да сбъркате.
Първото от трите разклонения води към село Храбрино и параклис "Света Богородица", както е описано и върху информационните табели, сочещи към пътеката.
Третото разклонение е пътека към хижа "Здравец".
Аз поемам по средното от трите разклонения, обозначено с познатата ми дървена табела с надпис "Момини скали".
Съвсем скоро пътеката се стеснява в малка пътечка, но продължава да е лека и по нея се върви с песен на уста.
След около пет минути лек ход по тясната пътечка излизам на първото необозначено разклонение, което съм показал на следващия фото момент.
И двете разклонения, които виждате, водят до скалите, от където се разкрива гледка-чудо! Ето защо ви съветвам да поемете последователно и по двете пътеки!
Пътеката вляво излиза директно върху скалите, от които се разкрива пряка гледка към отсрещните склонове на Родопите, към Пепелашка река в долината и към поредица от разположените една срещу друга и изключително живописни скали.
Пътеката вдясно извежда директно към отвесните скали и към поредица изключителни гледки-панорами към село Храбрино (в далечината) и към разположените една срещу друга скали.
Последователно – бавно и спокойно обходете всички пътеки и се насладете на поредното дивно родопско чудо!
В следващото видео съм събрал най-доброто от изключителните гледки, на които самите вие ще станете свидетели. Този мой кратък (3 минутен) филм ще ви разкрие чудесата, които ви очакват.
Насладете се!
Перфектно подгряли и заредени с красота нека продължим с моя разказ.
Аз поех по дясното разклонение на пътеката и веднага попаднах на тези ароматни люлякови храсти, цъфтящи прелестно и ухаещи на чиста радост!
След минута съм край скалите, откъдето ме връхлита величествена гледка!
Скалите не са обезопасени и ви съветвам да бъдете изключително внимателни!
Гледките, разкриващи се от това място, както към северните склонове на Родопите, така и към Храбрино и Тракийска низина са впечатляващи, уникални по прелест и дълбоко въздействащи!
Лек бриз разместваше въздуха, птици огласяха небосвода с родопски песни, слънцето се усмихваше мило от синевата, бели облаци пъплеха от планината и всичко това дълбоко докосваше душата ми!
Оттук пътеката води покрай ръба на скалите в посока кръста, положен върху скалата пред мен.
Това е участък с повишена концентрация и обострено внимание!
Пътеката към кръста се вие покрай ръба на скалите и съветвам всеки да бъде изключително внимателен!
След минути вече съм при кръста.
От мястото се откриват невероятни и величествени гледки!
Поглеждайки на юг, зашеметяващата панорама към Храбрино впечатлява всеки търсач на очарование и вълшебство!
Използвах оптично увеличение, за да се опитам да уловя кацналите по склоновете на Родопите бели силуети на къщички с червени покриви.
Заставайки на ръба на скалата, гледката в бездната разкрива тънката сребриста ивица на Пепелашка река, същата, която видяхме в село Храбрино, с няколко красиви водни пада на водата, образуващи шеметни водопади.
Каньонът на Пепелашка река е невероятно живописен, впечатляващо чаровен и изключително красив!
Зелените девствени вековни гори на Родопа планина се спускат почти до реката от юг, а непристъпните Момини скали от север допълват необятната величественост на този разкошен каньон.
Можете да останете тук с часове, изгубвайки се в красота!
Като се наситите на гледките, поемете по познатата пътека обратно и се върнете в изходна позиция.
Все покрай скалите е възможно да бъдат достъпени редица своеобразни панорамни площадки – места върху скалите наоколо, от които да се налюбувате на съвършенството на природата в най-чистия му вид.
Съветвам ви да не бързате, а внимателно да следвате всяка мъничка пътечка и да достъпите възможно повече прекрасни и изключителни места за наблюдение. Аз така направих!
Кой е казал, че сътвореното от човешка ръка не може да е красиво!
Отсрещните склонове предлагат не по-малко вълнуващи гледки, допълнени с грандиозни пирамиди, сътворени от арт бохеми.
Съзерцавайки тези поразителни и недосегаеми творби на милионите изминали години, ведно с вятъра и водата, аз се чувствам съвършен, истински и в единство със заобикалящия ме свят, както никъде другаде!
Всички видеа, които заснех на това внушително и забележително място, аз събрах в един чудесен филм с продължителност от 16 минути.
16 минути съвършенство в най-чистия му и неподправен вид!
16 минути величие на Твореца!
Момини скали – една чудесна идея за разходка в Родопите в 16 изключителни минути!
Насладете се!
Пътеката на връщане до село Извор е същата и се взема на един дъх.
Как се стига до село Храбрино?
Храбрино е село в южна България, в община Родопи, област Пловдив.
Село Храбрино се намира в планински район, на около 15 километра югозападно от Пловдив. Около централната по-стара част от селото по планинските масиви са разположени две големи непрекъснато разрастващи се вилни зони. През селото минават две реки. Оттук започват туристическите маршрути към хижа "Здравец", хижа "Равнища", село Бойково и разположената в близост до селото на 4 километра хижа "Академик" (старо име "Родопски партизани").
Храбрино отстои на:
155 километра (на около 1 час и 50 минути с автомобил) от столицата
15 километра (на около 20 минути с автомобил) от град Пловдив
392 километра (на около 4 часа и 26 минути с автомобил) от град Варна
270 километра (на около 2 часа и 38 минути с автомобил) от град Бургас
Как се стига до село Извор?
Извор е село в южна България, в община Родопи, област Пловдив и се намира изцяло в планински район.
Предполага се, че селото е основано от бягащо по време на турското робство население, идващо от Македонската част на България. И досега коренните жители говорят на диалект характерен за Македония – ‘ке ида, ‘ке дода.
Съществуват типични за този край на България фамилии.
Първоначалното място на селото е по-нагоре в планината, където и сега има руини и зидове от къщи, както и плодни дръвчета.
Наблизо се намира и път, който е покрит с каменни плочи, вероятно построен от римляните.
Село Извор отстои на по-малко от 3 километра (на по-малко от 5 минути) от село Храбрино.
В центъра на Храбрино преди широкия мост над Пепелашка река поемате по улица "Втора" вдясно.
Маршрут "Момини скали"
Тип на маршрута – необходимост от транспорт до началната точка в центъра на село Извор и след това изцяло пешеходен.
Обща дължина на пешеходната част – около 4,5 километра (разстояние от центъра на село Извор до Момини скали – около 2,2 километра).
Времетраене – около един час в едната посока, в зависимост от темпото, с което ходите, а също и от броя и продължителността на почивките, които правите.
Подходяща екипировка – удобни спортни обувки, както и удобно облекло и връхна дреха според сезона.
Трудност на маршрута – пътеката до скалите в по-голямата си част е изцяло лека, сенчеста, без трудности и с много лека денивелация (на места).
Денивелация:
в центъра на село Извор – около 540 метра н.в.
при първа чешма – около 550 метра н.в.
при втора чешма (при параклис "Свети Архангел") – около 550 метра н.в.
при скалите – около 570 метра н.в.
Маршрут "Момини скали" се препоръчва за лица от всички възрасти!
Какво може да се посети в близост?
На 2,4 километра от Храбрино (на около 4 минути с автомобил) се намира красив изкуствен водопад, който ви предлагам да посетите.
На 15,8 километра от Храбрино (на около 24 минути с автомобил) се намира чаровния Ситовски водопад.
На около 16 километра от Храбрино (на около 20 минути с автомобил) се намира град Перущица.
В Перущица може да разгледате Възрожденско (Даново) училище.
До сградата на училището се намира храм "Св. Архангел Михаил".
На изхода на Перущица в посока Йоаким Груево се намира Червената църква.
На възвишение югоизточно от града се извисява паметник на трите поколения, до който ви препоръчвам да си направите разходка.
На 19,5 километра от Храбрино (на около 25 минути с автомобил) се намира село Устина.
В Устина поемете по Устинската екопътека до Устински водопад.
На около 23 километра западно от град Перущица (на около 31 минути с автомобил) ще откриете борбено Брацигово.
По време на вашия престой в Брацигово ви препоръчвам да посетите великолепния храм "Свети Йоан Предтеча" и най-високата православна камбанария на Балканския полуостров, която се намира в двора на църквата.
В близост до църквата ще откриете малкия площад "Синджирли бунар".
Издигнат през 1976-та година по случай на 100-годишнината от великите събития от Априлската епопея, мемориалният парк "Априлци" в град Брацигово е място за разходки.
Народно читалище "Васил Петлешков – 1874" се намира в центъра на града и аз ви приканвам да разгледате величествената сграда.
Освен с героичното си минало, Брацигово се слави и с невероятните си розови насаждения, които през месец май ухаят божествено.
Ако продължите от Брацигово в посока село Розово, ще се озовете край чуден кът за крайпътна почивка с изключителна панорамна гледка към града.
Само на 5 километра южно от Брацигово (на около 9 минути с автомобил) ще откриете чаровното цветно селце Розово, край което се намира язовир "Чорбаново".
Продължавайки по пътя, ще откриете красивото и спокойно летовище Розовски вриз.
От летовище Розовски вриз стартират няколко туристически маршрута, един от които ще ви отведе до Гарванова скала.
Продължавайки по пътя за село Равногор, което отстои на 16 километра южно от Брацигово (на около 27 минути с автомобил), ще се насладите на чудни гледки, вековни гори и приказна природа.
От село Равногор стартират няколко живописни туристически маршрута, един от които е пътеката до Бекови скали.
Маршрут "Бекови скали" често се комбинира с пътеката до Червената скала.
На около 8 километра западно от град Брацигово (на около 11 минути с автомобил) се намира съседния град Пещера.
Пещера е поредният прекрасен български град с изключително борбено минало и горещо ви препоръчвам разходката тук. Ще ви разкажа как да стигнете до панорамната площадка над града, откъдето се разкрива чуден изглед към цяла Пещера!
В Пещера може да посетите крепост "Перистера".
Старият сахат в Пещера е място, съхранило богата история и аз сърдечно ви съветвам да го посетите.
Само на 15 километра югозападно от град Пещера (на около 19 минути с автомобил) се намира град Батак.
В Батак задължително посетете историческата църква-костница "Света Неделя".
В центъра на града се намира Исторически музей Батак.
В близост се намира Балиновата къща, която съдържа етнографска експозиция на Исторически музей Батак.
Само на по-малко от 2 километра северозападно от град Батак (на по-малко от 4 минути с автомобил) се намира язовир "Батак" и курортна местност Цигов чарк.
Само на 24 километра югозападно от град Батак (на по-малко от 30 минути с автомобил) се намира язовир "Голям Беглик".
Само на 33 километра южно от град Батак (на по-малко от 42 минути с автомобил) се намира язовир "Широка поляна".
Само на 42 километра южно от град Батак (на по-малко от 55 минути с автомобил) се намира панорамна площадка с изглед към язовир "Доспат".
Само на 48 километра южно от град Батак (на по-малко от 1 час и 2 минути с автомобил) се намира язовир "Доспат".
Само на 15 километра западно от град Батак (на по-малко от 18 минути с автомобил) се намира град Ракитово, в който може да разгледате старата часовникова кула.
Само на 8 километра северно от Ракитово (на около 14 минути с автомобил) се намира село Дорково, в което може да разгледате достолепния храм "Св. Илия".
Край Дорково се намира уникално находище, представляващо струпване на кости от над 30 вида животни на едно място – Плиоценски парк.
В близост до селото се намират древните руини на крепост "Цепина".
Само на 27 километра западно от Батак (на около 33 минути с автомобил) се намира СПА столицата на Балканите – Велинград – благословен и вечен.
Велинград е чудно красив български град, разположен в Чепинската котловина в Западните Родопи. Образуван е през 1948 година от сливането на селата Лъджене, Каменица и Чепино.
Велинград е един от най-безоблачните градове в България.
Истинското богатство на Велинград са неговите водни ресурси – реки, карстови и минерални извори – има ги в изобилие.
Велинградското геотермално находище е най-голямото в Южна България. Минералните извори (повече от 80 на брой), мекият климат и прекрасната природа са най-голямото богатство на града. Велинград е един от най-големите балнеологични курорти в България и не случайно е известен като СПА столицата на Балканите.
Във Велинград може да се разходите на спокойствие из дивно красивия Боров парк.
Може да се насладите на великолепна разходка до панорамна площадка "Скалите" над Велинград, откъдето се разкрива прекрасна гледка към целия район.
Мястото е изпълнено с красота и спокойствие!
Панорамна площадка "Скалите" над Велинград е специално място, където ще намерите уединение с природата.
Само на 15 километра североизточно от град Батак (на около 25 минути с автомобил) се намира началната точка на пътеката, водеща към пещера "Снежанка".
Само на 14 километра северно от село Устина (на около 19 минути с автомобил) се намира град Стамболийски, в който горещо ви препоръчвам да посетите еко парк Стамболийски.
Само на 7 километра северно от град Пещера (на около 10 минути с автомобил) се намира село Радилово.
Радиловци свидно пазят спомена за лейди Емили Странгфорд – символ на човечност, милосърдие, доброта, щедрост и любов към българите. Богата експозиция, посветена на живота и делото на лейди Емили Странгфорд, е подредена в музея на Радилово.
Само на около 33 километра северозападно от град Перущица (на около 37 минути с автомобил) се намира град Пазарджик, в който ще откриете градината на света и вечният пламък на мира.
Градината на света и вечният пламък на мира се намира в съседство с парк-остров "Свобода" в град Пазарджик.
Само на 14 километра югозападно от град Пазарджик (на около 18 минути с автомобил) ще откриете село Паталеница.
В село Паталеница ви препоръчвам да посетите паталенската перла – заровената църква "Свети Димитър".
В близост до селото се издига чудната Баткунска духовна обител "Св. св. Петър и Павел", в която ще откриете величествено спокойствие и красота.
Напролет феноменално красивите паталенски лавандулови поля пръскат чаромат и чар на фона на величествените Родопи.
На около 30 километра западно от град Пазарджик (на около 30 минути с автомобил) се намира чудното селце Голямо Белово.
Оттук стартира пътеката към величествените руини на Беловска базилика, които горещо ви препоръчвам да посетите.
Оттук може да продължите своето дивно приключение в античността в посока към руините на древния късноантичен и средновековен град-крепост Левке.
Само на 16 километра южно от град Перущица (на около 21 минути с автомобил) по пътя Кричим – Девин се намира язовир "Кричим".
Само на 13 километра южно от язовир "Кричим" (на около 16 минути с автомобил) по пътя Кричим – Девин се намира язовир "Въча".
Само на 20 километра южно от язовир "Въча" (на около 25 минути с автомобил) по пътя Кричим – Девин се намира язовир "Цанков камък", част от каскадата "Доспат-Въча".
Само на 55 километра югоизточно от язовир "Въча" (на около 1 час и 9 минути с автомобил) ще откриете мястото, където е родена родопската песен – земя, опазила автентичната родопска душа, скътана между така красивите зелени склонове на планината и край шума на реката, средище на родолюбие и познание, място, което дарява свобода, тишина, спокойствие и увереност за едно по-добро утре – Широка лъка!
В Широка лъка задължително посетете достолепния храм "Успение Богородично" – символ на вярата, издигнат за 38 денонощия.
В Широка лъка е роден екзарх Стефан I Български, ето защо аз ще ви разкажа за спасяването на българските евреи.
Само на около 8 километра южно от село Широка лъка (на около 15 минути с автомобил) ще откриете Гела – усмивката на Родопите.
В село Гела препоръчвам да си направите несравнима по красота разходка и да удивите на величествените красоти, заобикалящи селцето.
В село Гела непременно посетете интересните руини на ранновизантийска базилика – най-високо разположената в югоизточна Европа (1480 метра н. в.).
Само на около 19 километра югоизточно от село Широка лъка (на около 29 минути с автомобил) се намира връх Снежанка.
От върха ще се насладите на невиждани красоти, а от върха на кулата "Снежанка" може да видите слънчевите отблясъци във водите на Бяло море.
Срещу върха се намират Орфееви скали, откъдето ще бъдете прехласнати от още фантастични и необикновени гледки.
На около 50 километра северно от село Широка лъка (на около час с автомобил) се намира друго китно селце, съчетаващо тишина зеленина и родопско спокойствие – Забърдо.
Точно преди селото се намира отбивката към Чудните мостове – чудато родопско вълшебство, което ще ви омае и порази с красота!
На около 56 километра североизточно от село Широка лъка (на около час и 20 минути с автомобил) ще откриете поредното симпатично родопско бижу – Белица, община Лъки.
От селото стартира екопътека "Белица – Пещерата", по която ви съветвам да поемете.
Навлизане в Белица ще станете свидетели на този чуден скален мост – природна забележителност "Скален мост".
Очарователният водопад Гюмбертията се намира също край красива Белица, така че посетете го и му се насладете.
На около 67 километра североизточно от село Широка лъка (на около 1 час и 40 минути с автомобил) ще откриете един от претендентите за най-високо разположеното село на Балканите – Манастир.
В близост се намират 604 стъпала към свободата – към връх Свобода и чудни гледки към океана от Родопи.
На около 24 километра западно от село Широка лъка (на около 34 минути с автомобил) се намира началото на екопътека "Струилица", край която може да се насладите на чудното Самодивско пръскало.
И като за финал, мили мои приятели,
не бива да пропускате да разгледате
специалния албум с фото моменти –
открити, изживени, заснети и споделени с вас!
Comments