Скъпи приятели на "Фото моменти", в тази публикация съм събрал за всички вас на едно място всички скални феномени, които аз лично съм посетил, които са ме изумили със своята чудатост и които носят специалния таг на "Фото моменти" – "ПРЕПОРЪЧАНО"!
Каня ви да се насладите на скално образувание и природна забележителност Невястата по екопътека "Невястата" в местност Турлука в Родопа планина над град Смолян – поредното екстремно приключение, което ще ви възхити с епични гледки и ще запечата у вас вдъхновяващи спомени.
Скално образувание и природна забележителност Невястата е един от символите на Смолян и един от начините да се насладите на този скален феномен е да извървите екопътека "Невястата".
Повече за екопътека "Невястата" и за скално образувание и природна забележителност Невястата ще научите ТУК.
Нашето съвместно пътешествие продължава с поредния забележителен скален феномен – природна забележителност "Чудните мостове Еркюприя" от Западни Родопи, включена в националния регистър на защитените територии и защитените зони.
Чудните мостове Еркюприя, известни още като Скалните мостове, са уникален, силно впечатляващ и невероятно красив скален феномен, извисяващ се в карстовата долина на река Еркюприя в Западни Родопи на 1450 метра надморска височина, източно от връх Голям Персенк и югоизточно от връх Малък Персенк.
Повече за скален феномен природна забележителност "Чудните мостове Еркюприя" ще научите ТУК.
Ето че все повече увеличаваме градусите на приключението, продължавайки в посока природна забележителност "Пашови скали" край Юндола, където ни очакват великолепие от прелестни родопски панорами и дълбоко впечатляващи гледки.
Природна забележителност "Пашови скали" е ценен хабитат както на редките растителни видове, така и на множество бозайници, влечуги и птици. Скалният комплекс и прилежащата му гора се обитават от сърна, дива свиня, заек, лисица, а по скалистите терени и улеи се срещат алпийски тритон и представители на различни видове змии и гущери. В скалните ниши гнездят редки птици като скална зидарка, скалолазка, скален орел, ловен сокол, лещарка, бухал, червен кълвач и други. Местността предоставя чудесни условия за наблюдение на редки видове пеперуди.
От природния феномен "Пашови скали" се откриват широки панорамни изгледи към Пирин и живописни пейзажи към склоновете и водосбора на Люта река, серпентините и тунелите на теснолинейната линия по посока на гара Аврамово.
Природна забележителност "Пашови скали" е обявена за такава през 1981 година и представлява характерен скален комплекс, намиращ се между седловината Юндола и село Пашови. В тези скални хабитати са установени и описани 153 вида висши растения, от които три са включени в Червената книга на България и четири са обявени за защитени.
До природна забележителност "Пашови скали" се стига като извървите екопътеката, водеща към тях.
Повече за тази чудна природна забележителност ще научите ТУК.
Нашето съвместно пътешествие из невероятно любопитните скални феномени на България продължава с природен феномен "Каменни гъби" (Мантаркая), известен също като "Скални гъби". Това са невероятни скални образувания (хармонични скални късове) с формата на естествени гъби, изваяни в риолитови вулканични туфи.
Този скален зеолитов феномен се намира край село Бели пласт.
Повече за тази впечатляваща природна забележителност ще научите ТУК.
Природна забележителност Мегалит, която може да се разгледа като поемете по екопътека "Пътека през вековете" над село Бузовград, е обект от третото хилядолетие преди Христа.
Повече за екопътеката, водеща до природна забележителност Мегалит ще научите ТУК.
Продължаваме напред към поредната чудесна идея за перфектна разходка този път в Северни Родопи край пловдивските селца Извор и Храбрино – това са Момини скали.
Отправна точка за Момини скали е село Извор, скътано из северните живописно красиви склонове на планината.
Повече за екопътеката, водеща до Момини скали ще научите ТУК.
С радост ще споделя с вас поредното впечатляващо скално чудо – един интересен и не така познат скален мост, намиращ се сред очарователните Родопи край село Мостово, община Асеновград.
Повече за скалния мост ще научите ТУК.
А сега ви каня заедно да поемем пътеката, водеща към скално образувание Черната скала в Рила над курорта Боровец.
В регистъра на защитените територии и защитените зони в България скално образувание Черната скала е защитена територия от категория: Природна забележителност.
Повече за Черната скала ще научите ТУК.
Напред и все напред – нашето очарователно приключение из тайнствата на българските скални феномени ни води в посока Червената скала край село Равногор в Родопа планина.
Червената скала е група от вертикални, издадени скали, надвиснали над вековните родопски гори, от които се открива феноменално красива панорама към безбрежния родопски океан, ширнал се навсякъде пред нас.
Повече за Червената скала ще научите ТУК.
Съвсем наблизо се намират и Бекови скали, от които също се разкрива невероятно впечатляваща феноменална гледка към язовир "Въча".
Повече за Бекови скали ще научите ТУК.
От необятния родопски океан ще поемем към синия лазур на Черно море край Синеморец, където ще се насладим на скалните кораби, килнати на една страна, които вече хилядолетия биват неумолимо брулени от вятъра и морските вълни, за да приемат своята чудата форма днес, та ние така да им се дивим.
Съвсем наблизо се намира една доста любопитна и дълбоко причудлива скала, добила последните години известност с това, че с повече или с по-малко фантазия прилича на полегнал край морето и вперил поглед напред към безбрежността на времето сфинкс.
От Черно море поемам в посока Родопа планина и по-точно към река Белишка, където откриваме следващата чудатост – естествения скален мост, който реката е прорязала в скалата, известен и с имената "Шапран дупка" и "Еркюприя" (в някои източници "Ер кюприя").
Скален мост Шапран дупка (Еркюприя) се намира край село Белица, община Лъки.
Повече за скален мост Шапран дупка (Еркюприя) ще научите ТУК.
Ето ни отново край северното ни Черноморие, където ще се насладим на природна забележителност Скален мост край село Тюленово.
В регистъра на защитените територии и защитените зони в България Скален мост село Тюленово е защитена територия от категория: Природна забележителност.
Повече за природна забележителност Скален мост ще научите ТУК.
Гарванова скала над летовище "Розовски вриз" близо до село Розово, община Брацигово е една любопитна забележителност, която вярвам всеки от вас ще му е интересно да я разгледа.
Гарванова скала е панорамна площадка, намираща се точно над летовище Розовски вриз.
Повече за Гарванова скала ще научите ТУК.
Нашето съвместно скално приключение продължава в Северна България, където ще разгледаме светлата част на природна забележителност Деветашка пещера.
Повече за природна забележителност Деветашка пещера ще научите ТУК.
Продължаваме в посока Беглик Таш – едно от най-големите праисторически мегалитни светилища.
Повече за Беглик Таш ще научите ТУК.
Пътешествието ни юг по черноморското ни крайбрежие ще ни отведе до плаж "Силистар" и Скалната порта на залива, намираща се в най-южната му част.
Повече за Скалната порта на Силистар ще научите ТУК.
Следват най-посещаваните скални форми в България – това са скални образувания Мелнишки земни пирамиди.
Повече за Мелнишките земни пирамиди ще научите ТУК.
Надявам се, че препоръчаните от "Фото моменти" 19 любопитни скални феномена в България са ви изумили с красотата си!
Comments