Шабленският фар – най-стария автентичен действащ фар в Черноморско-средиземноморския басейн
- Stefan Ivanov
- 19.05.2020 г.
- време за четене: 3 мин.
Актуализирано: 3.06.2024 г.
Фарът на нос Шабла е разположен на най-източната точка на България. Той е най-високият в България и най-старият автентичен действащ фар в Черноморско-средиземноморския басейн.

Бялата светлина на фара се вижда от 17 морски мили, което се равнява на 31 километра, а в ясно време и много по-далеч. Той ориентира и предпазва морските съдове от сблъсък с огромния подводен риф, намиращ се срещу днешния къмпинг "Добруджа" и плитчините между нос Шабла и село Тюленово.
В далечното минало се е знаело, че видят ли светлините на фара, моряците са преполовили разстоянието между устието на Дунав и Босфора.

Основата на съоръжението е квадратна четиристенна база с ширина 8.80 метра и височина 10 метра, над която се издига кула с форма на осемстенна пресечена пирамида. Дебелината на стените е метър и половина, а в сечението на пиластрите, поддържащи свода, достига три метра.

Централният купол е поддържан от четири по-малки купола. Общата височина над терена е 32 метра (36 метра над морето), каменната конструкция до фаровата площадка е 28.23 метра, а стъпалата са 132. Върхът на гръмоотвода му е позлатен.
След земетресението от 7,2 степен по Рихтер от 31 март 1901 година фарът е ремонтиран, а в 1935 година конструкцията е укрепена със стоманени елементи и дотогавашният изцяло бял фар е боядисан както го познаваме днес.

През 1957 година маслено-газовата светлина е демонтирана и фарът е електрифициран. В 1987 година отново се прави ремонт и се монтира нова оптика, с мощност на светлинния източник 1 kW.
С тържествен ритуал на Военноморските сили през август 2006 година за откриване и освещаване на обновения фар е отбелязана 150-годишнината от официалното откриване на Шабленския фар. Тогава в западната му стена е вградена капсула с послание за бъдните поколения.
Как се стига до Шабленския фар?
Шабленският фар е разположен източно от град Шабла в най-източната точка на България.
Шабленският фар отстои на:
525 километра (на около 6 часа и 21 минути с автомобил) от столицата
454 километра (на около 5 часа и 23 минути с автомобил) от град Пловдив
86 километра (на около 1 час и 20 минути с автомобил) от град Варна
203 километра (на около 3 часа и 18 минути с автомобил) от град Бургас
Какво може да се посети в близост?
Само на 6 километра южно от Шабленския фар (на около 7 минути с автомобил) ще откриете село Тюленово, край което се намира уникалната скална арка.

Само на 24 километра южно от Тюленово (на около 31 минути с автомобил) се намира нос Калиакра.

Само на 36 километра източно от нос Калиакра (на около 33 минути с автомобил) ще откриете Балчик – градът с име, значещо глина.

В Балчик задължително посетете Тихото гнездо (Tenha Yuva) – вила на румънската кралица Мария, част от Архитектурно-парков комплекс "Двореца".

Градините на Тихото гнездо са истинско великолепие от слънчеви багри, свежи ухания и обширни морски гледки и аз най-искрено ви съветвам да ги посетите. Тук е изградена и университетската ботаническа градина, част от Архитектурно-парков комплекс "Двореца" в град Балчик.

Само на 131 километра южно от нос Калиакра (на около 1 час и 56 минути с автомобил) ще откриете град Бяла. Край града се намира нос Свети Атанас. Върху носа може да се разгледа антична крепост, както и да се порадвате на невероятни морски панорами.

Само на 8 километра южно от Бяла (на около 10 минути с автомобил) ще откриете град Обзор – перлата на черноморското ни крайбрежие.

И като за финал, мили мои приятели,
не бива да пропускате да разгледате
специалния албум с фото моменти –
открити, изживени, заснети и споделени с вас!
Comments