Скъпи приятели, каня ви на една великолепна разходка из живописните Западни Родопи, резерват Червената стена и пътека №7 Рибарник "Тунела" село Бачково – водопад Сливодолско падало.
Малката рекичка Сливов дол, която, течейки през Западните Родопи, образува по поречието си изключително красив, тъй живописен, но и на места доста опасен каньон, се влива в Чепеларска река точно при Рибарник "Тунела" село Бачково.
Оттук започва и моето поредно приключение!
Сливодолско падало (известен още като Сливовдолско падало) притежава около 50 метров воден пад.
По поречието на реката може да се разгледат и значително количество по-малки, но както се оказа, съвсем не по-малко красиви водопади.
Готови ли сте за лов на водопади? Да тръгваме тогава!
Подгответе се за умерено труден терен, т.е. отлични туристически обувки и вода, като имайте предвид, че напролет или през есента температурата точно при заветната цел ще е определено по-ниска, така че една връхна дреха винаги е добра идея.
Сега бих желал да обостря вашето внимание!
Пътеката е със средна степен на трудност, като определено има и по-леки, и много приятни за разходка места, но както е описал в блога си един известен екскурзовод и планински водач каньонът на река Сливов дол е много опасен като ландшафт и определено приканвам да бъдете много внимателни през цялото време.
Въпреки че имаше наистина много семейства с малки деца, определено има няколко участъка от пътеката, изискващи вашата пълна концентрация. Местата са изключително тесни, преминаването се извършва по скали, а само на крачка разстояние встрани ще откриете доста дълбоки и опасни пропасти, като само миг невнимание може да завърши фатално.
Така че просто бъдете внимателни и дръжте под две очи децата!
Ето защо, именно поради тези няколко екстремни и опасни участъци, ѝ давам като цяло оценка "висока степен на трудност".
Видно е, че преди години пътеката е била в изключително добро състояние. За съжаление времето е започнало да оказва своето негативно влияние и тук. Някои от мостчета, през които ще преминете, вече не са в цялостен вид и ще се наложи да прилагате акробатични способности, за да се доберете до другия бряг. Също така на някои места дървените стъпала са останали с ред по-малко опори за нозете.
Така че бъдете много внимателни!
Живописният каньон и водопадите
Като цяло каньонът на река Сливов дол е невероятно живописен!
Водата е образувала редица езерца, които са така бистри и толкова чисти, че имах чувството, че са празни, че липсва вода в тях – толкова е чисто.
По поречието ще срещнете огромен брой къде по-големи, къде по-малки водопади и падове, и всички те кой от кой по-красив, по-шумен и по-бистър от предишния.
Предполагам, че ако изберете пролетта за вашето посещение, водопадите ще са в пълния си блясък и великолепие!
Още в началото на пътеката и веднага след първото по-стръмно изкачване, ще преминете покрай улица "Гранична". Вероятно името идва от факта, че тук преминава границата между общините Асеновград и Лъки.
Както ще видите от богатия снимков и видео материал, красотата на водопадите е просто феноменална!
Макар и в Родопите, постоянно имах чувството, че навсякъде наоколо са разхвърляни крушунските водопади, толкова много си приличат.
Резерват "Червената стена" е обявен за такъв през 1962 година с цел опазването на уникални за Родопите растителни и животински видове. Това е запазило района изключително чист.
Целият каньон на река Сливов дол изобилства от карстови форми.
По дърветата покрай пътеката пък са поставени интересни табели, които ще ви развличат, докато крачите към заветната цел.
Пътеката на кокичетата, да, спокойно бих я нарекъл така, защото точно в края на февруари абсолютно цялата пътека и от двете и страни бе тотално отрупана с кокичета.
Невероятна красота!
Бавно и полека ще се доберете до първата спирка – дървена горска барака, пред която ще намерите маса и пейка, където да отморите. Тук починете добре, защото следва по-стръмната част от пътеката.
На минути от бараката ще откриете Черешово пръскало. Това е сравнително висок (с пад на водата около 20 метра) и доста красив водопад.
Някои посетители се бяха заблудили, че всъщност това е заветната цел, но това не е така.
Пътеката подминава Черешово пръскало, като в един момент ще се озовете точно над него и след това продължава нагоре.
В крайната си част пътеката е най-стръмна, особено на връщане.
Бъдете много внимателни!
Отдалече ще забележите заветната цел, а и ще го чуете – характерното бучене на падаща от високо вода.
Лека-полека и внимателно ще пристигнете пред величествения водопад Сливодолско падало.
Казват, че преди тук горе, в крайната точка на нашата днешна разходка, е имало пейка, днес такава няма, но това не ми попречи да се насладя по-малко на величието и красотата на природата.
Заставайки тук, ти изглеждаш малък пред подобна гледка – огромна отвесна скала, водата започва пътя си надолу нейде из дърветата горе, прави едно завъртане и се спуска стремглаво, създавайки широка водна драперия.
Макар да бе близо 20 градуса в началото на пътеката, тук горе слънце не прониква и температурата вероятно не е повече от 5-6 градуса.
Виждам няколко огромни замръзнали къса лед по протежението на пада. Водата така е прояла скалите през вековете, че всичко изглежда нереално красиво.
Някъде долу водата се сгромолясва с тътен, образувайки (навярно дълбоко) езеро.
След като подобаващо измръзнах, реших да се връщам обратно.
Точно тук посрещнах и най-голямата трудност – този тесен участък и невероятно хлъзгавите скали под нозете ми, направиха слизането по-трудно от очакваното.
Бъдете много внимателни!
Лека-полека се озовах отново при дървената барака, а оттам вече пътят бе лек и много бързо се върнах в отправната точка при автомобила.
Тъй като на места теренът е с висока степен на трудност, не препоръчвам тази пътека на семейства с малки деца (под 13 години) – прекалено опасна е!
В регистъра на защитените територии и защитените зони в България водопад Сливодолско падало е защитена територия от категория: Природна забележителност.
Как се стига до началото на пътеката?
Поемате по пътя Асеновград – Смолян. Веднага след първия тунел след село Бачково отбивате вляво, където ще намерите възможност да оставите вашия автомобил.
Отличен ориентир е и рибарник "Тунела" село Бачково, намиращ се отдясно. Край него също може да оставите автомобила си.
Имайте предвид, че дестинацията е известна и при хубаво време, през уикендите или през празнични дни, навярно на доста хора ще им хрумне да посетят тази природна забележителност, така че отидете по-рано сутринта и със сигурност ще намерите място, където да оставите автомобила си.
Пресечете моста над река Чепеларска в посока тунела. Върху стената на тунела ще видите малка жълта стрелка с надпис Резерват "Червената стена", водопад Сливидолско падало и на ръка добавено 1 час и 30 минути.
Оттук започва пътека №7 Рибарник "Тунела" село Бачково – водопад Сливодолско падало. Пътеката е отлично маркирана със син цвят. Със сигурност няма къде да сбъркате и в двете посоки. Дължината ѝ е 1810 метра. Извървява се с нормален ход и с почивки за около час и половина на отиване и определено по-бързо на връщане.
Какво може да се посети в близост?
Само на 24 километра югоизточно от рибарник "Тунела" – село Бачково (на около 34 минути с автомобил) ще откриете поредното симпатично родопско бижу – Белица, община Лъки.
От селото стартира екопътека "Белица – Пещерата", по която ви съветвам да поемете.
Навлизане в Белица ще станете свидетели на този чуден скален мост – природна забележителност "Скален мост".
Очарователният водопад Гюмбертията се намира също край красива Белица, така че посетете го и му се насладете.
На около 27 километра южно от село Белица (на около 46 минути с автомобил) ще откриете един от претендентите за най-високо разположеното село на Балканите – Манастир.
В близост се намират 604 стъпала към свободата – към връх Свобода и чудни гледки към океана от Родопи.
Само на около 24 километра южно от рибарник "Тунела" – село Бачково (на около 28 минути с автомобил) се намира разклона със Скулптурата на Родопското гостоприемство.
Пъят води към село Забърдо.
Точно преди селото се намира отбивката към Чудните мостове – чудато родопско вълшебство, което ще ви омае и порази с красота!
След това изключително изживяване се връщате в изходна позиция на пътя към Забърдо.
Поемете към селото.
Неочаквана изненада! Преди да влезете в селото ще ви посрещне един обаятелен водопад отдясно и край самия път.
Пътят се вие покрай река Забърдска. Величествените зелени склонове на Родопите ви обграждат от всички страни. Водопадът приятно ромоли. Прохладно, приятно и очарователно е!
Скоро ще сте в Забърдо!
Само на около 26 километра южно от разклона със Скулптурата на Родопското гостоприемство (на около 37 минути с автомобил) се намира връх Снежанка.
От върха ще се насладите на невиждани красоти, а от върха на кулата "Снежанка" може да видите слънчевите отблясъци във водите на Бяло море.
Срещу върха се намират Орфееви скали, откъдето ще бъдете прехласнати от още фантастични и необикновени гледки.
Само на 14 километра източно от Пампорово (на около 21 минути с автомобил) ще откриете мястото, където е родена родопската песен – земя, опазила автентичната родопска душа, скътана между така красивите зелени склонове на планината и край шума на реката, средище на родолюбие и познание, място, което дарява свобода, тишина, спокойствие и увереност за едно по-добро утре – Широка лъка!
В Широка лъка задължително посетете достолепния храм "Успение Богородично" – символ на вярата, издигнат за 38 денонощия.
В Широка лъка е роден екзарх Стефан I Български, ето защо аз ще ви разкажа за спасяването на българските евреи.
Само на около 8 километра южно от село Широка лъка (на около 15 минути с автомобил) ще откриете Гела – усмивката на Родопите.
В село Гела препоръчвам да си направите несравнима по красота разходка и да удивите на величествените красоти, заобикалящи селцето.
В село Гела непременно посетете интересните руини на ранновизантийска базилика – най-високо разположената в югоизточна Европа (1480 метра н. в.).
На около 24 километра западно от село Широка лъка (на около 34 минути с автомобил) се намира началото на екопътека "Струилица", край която може да се насладите на чудното Самодивско пръскало.
В близост до град Девин по пътя Кричим – Девин се намира язовир "Цанков камък", част от каскадата "Доспат-Въча".
Само на 20 километра северно от язовир "Цанков камък" (на около 25 минути с автомобил) по пътя Кричим – Девин се намира язовир "Въча", част от каскадата "Доспат-Въча".
Само на 13 километра северно от язовир "Въча" (на около 15 минути с автомобил) се намира язовир "Кричим".
Само на 29 километра североизточно от язовир "Въча" (на около 37 минути с автомобил) ще откриете чаровна Перущица.
На около 2 километра преди града се намира Червената църква, която ви приканвам да посетите.
В Перущица може да разгледате Възрожденско (Даново) училище.
До сградата на училището се намира храм "Св. Архангел Михаил".
Само на 3 километра югозападно от град Перущица (на около 6 минути с автомобил) се намира село Устина.
В Устина поемете по Устинската екопътека до Устински водопад.
Само на 41 километра североизточно от язовир "Въча" (на около 57 минути с автомобил) се намира село Първенец и един красив изкуствен водопад, който ви предлагам да посетите.
На около 15 километра южно от село Храбрино (на около 24 минути с автомобил) се намира чаровния Ситовски водопад.
На около 3 километра източно от село Храбрино (на около 6 минути с автомобил) се намира село Извор, откъдето стартира пътеката към Момини скали, по която ви съветвам да поемете.
На около 36 километра северозападно от язовир "Въча" (на около 45 минути с автомобил) ще откриете борбено Брацигово.
Градът е великолепна дестинация за разходки и почивка! По време на вашия престой в Брацигово ви препоръчвам да посетите великолепния храм "Свети Йоан Предтеча" и най-високата православна камбанария на Балканския полуостров, която се намира в двора на църквата.
В близост до църквата ще откриете малкия площад "Синджирли бунар", оформен и изграден около кладенеца, където на 21 април 1876 година Васил Петлешков чете Възванието, кървавото писмо и обявява въстанието.
Издигнат през 1976-та година по случай на 100-годишнината от великите събития от Априлската епопея, мемориалният парк "Априлци" в град Брацигово е паметник на културата от национално значение и ви приканвам да отделите време и да го разгледате.
Народно читалище "Васил Петлешков – 1874" се намира в центъра на града и аз ви приканвам да разгледате величествената сграда.
Освен с героичното си минало, Брацигово се слави и с невероятните си розови насаждения, които през месец май ухаят божествено.
Ако продължите от Брацигово в посока село Розово, ще се озовете край чуден кът за крайпътна почивка с изключителна панорамна гледка към града.
Само на 5 километра южно от Брацигово (на около 9 минути с автомобил) ще откриете чаровното цветно селце Розово, край което се намира язовир "Чорбаново".
Продължавайки по пътя, ще откриете красивото и спокойно летовище Розовски вриз.
От летовище Розовски вриз стартират няколко туристически маршрута, един от които ще ви отведе до Гарванова скала.
Продължавайки по пътя за село Равногор, което отстои на 16 километра южно от Брацигово (на около 27 минути с автомобил), ще се насладите на чудни гледки, вековни гори и приказна природа.
От село Равногор стартират няколко живописни туристически маршрута, един от които е пътеката до Бекови скали.
Маршрут "Бекови скали" често се комбинира с пътеката до Червената скала.
На около 8 километра западно от град Брацигово (на около 11 минути с автомобил) се намира съседния град Пещера, където ви предлагам да разгледате крепост "Перистера".
Само на около 47 километра северозападно от язовир "Въча" (на около 58 минути с автомобил) се намира град Пазарджик, в който ще откриете градината на света и вечният пламък на мира.
Само на 14 километра югозападно от град Пазарджик (на около 18 минути с автомобил) ще откриете село Паталеница.
В село Паталеница ви препоръчвам да посетите паталенската перла – заровената църква "Свети Димитър".
В близост до селото се издига чудната Баткунска духовна обител "Св. св. Петър и Павел", в която ще откриете величествено спокойствие и красота.
Напролет феноменално красивите паталенски лавандулови поля пръскат чаромат и чар на фона на величествените Родопи.
На около 30 километра западно от град Пазарджик (на около 30 минути с автомобил) се намира чудното селце Голямо Белово.
Оттук стартира пътеката към величествените руини на Беловска базилика, които горещо ви препоръчвам да посетите.
Оттук може да продължите своето дивно приключение в античността в посока към руините на древния късноантичен и средновековен град-крепост Левке.
Само на 20 километра източно от град Пазарджик (на около 20 минути с автомобил) се намира град Стамболийски, в който горещо ви препоръчвам да посетите еко парк Стамболийски.
Само на 3.5 километра северно от Рибарник Тунела (на около 4 минути с автомобил) се намират очарователните Бачковски водопади.
Само на 14 километра северно от Рибарник Тунела (на около 18 минути с автомобил) се намира Асеновград. На по-малко от 2 километра южно от най-южния квартал на града се намира тракийска, антична, късноантична, средновековна и османска крепост "Петрич кале", известна днес като Асенова крепост.
Само на 14 километра източно от Асенова крепост (на около 20 минути с автомобил) се намира Араповски манастир "Света Неделя".
Насред двора на манастира се издига стройния силует на кулата на Ангел Войвода.
Само на 14 километра северозападно от Асенова крепост (на около 18 минути с автомобил) се намира чаровното пловдивско градче Куклен.
Югозападно от Куклен, сгушен насред северните невероятно красиви родопски склонове, се намира Кукленски манастир "Свети Свети Козма и Дамян".
Само на 10 километра северозападно от град Куклен се намира чаровна Белащица.
Край селото може да се разходите из чудната вековна чинарова горичка.
Ще ви разкажа какви прастари легенди ми нашепваха вековните чинари, извисяващи се тук от незапомнени времена.
Край вековната чинарова горичка и днес се извисява средновековна и османска жилищно-отбранителна кула.
И като за финал, мили мои приятели,
не бива да пропускате да разгледате
специалния албум с фото моменти –
открити, изживени, заснети и споделени с вас!
Прекрасно!