Истинско вълшебство крие Родопа планина – потайни чудатости в пазвите си тя таи. С кристално чист въздух тя всекиго омайва и с прохлада лятна странници тя при себе си изкусително примамва.
Красиви езера като звездици насред своите вековни смърчови исполини Родопа къта и само на избрани тя с красотата им се хвали. На тези, които със сърцето си гледат, на тези, които с душата си чувстват и на тези, които за планината и за гората милеят!
До три от тези дивни езера аз сега ще ви отведа! За тях аз вам ще разкажа! А вие моята ръка хванете, сърцата си за красотата родопска и ненагледна отворете и в приказно родопско пътешествие се втурнете!
Родопската езерна приказка започва точно оттук – край най-голямото и най-красивото от всички смолянски езера – Тревистото езеро, познато още като Тревното езеро. То е и първо по екопътеката, за която предстои да ви разкажа.
В недалечното минало около двадесет на брой били са те, днес от прекрасните Смолянски езера са останали само седем – седем искрящи звездици, седем малки бисера, седем родопски приказки, мъниста седем.
От Тревистото езеро днес впечатляваща екопътека стартира и име си има тя – екопътека "Трите Смолянски езера" я зоват. По нея ви каня да преминем, докато историята на езерцата ще разкажа.
Но преди да потеглим на приключение, сега вашето внимание аз ще обостря!
Уважаеми пътешественици, скъпи приятели природолюбители, Смолянските езера са част от изключително красив ландшафтен комплекс! Необходимо е да го съхраним и за идните поколения!
Тук се срещат много ценни, застрашени и защитени от изчезване растителни и животински видове. Късането на растенията, безпокойството и ловът на животни са недопустими!
Вековната смърчова гора е национално богатство – пазете я!
Не отсичайте дърветата и не кършете клоните им! Палете огньове единствено на обозначените и обезопасени места и при напускане на мястото за бивакуване, угасете старателно огнището!
За да не бъде превърнат този райски кът в сметище, съберете и изхвърлете отпадъците си на обозначените за целта места!
А сега – нека потегляме!
Както виждате от указателната стрелка, маркировката на екопътека "Трите Смолянски езера" е бяло-зелено-бяло. Тази маркировка е много важна, ето защо я запомнете, винаги за нея следете и пътека горска намерете.
Нашата съвместна родопска приказка стартира с Тревистото езеро – първото по екопътека "Трите Смолянски езера". Площта му варира според сезоните в границите от 6 хектара (сух сезон) до 8 хектара (напролет).
Намираме се насред впечатляващо красивата, изпълнена със специално вълшебство чаровна долина на Черна река. Река Черна е ляв приток на Арда. Дължината ѝ е 48 километра. Отводнява югоизточните склонове на най-високата част на Переликско-Преспанския дял и северните склонове на Кайнадински рид.
Назовах горния фото момент "Пластовете на съвършенството"! Искате ли да ви споделя защо? Забележете цветовете, нюансите, сенките и отразените слънчеви лъчи – всичко е подредено смайващо добре пласт по пласт в съвършена пасторална картина! Най-отгоре е лазура син, смесен с белия пух на облаците. Следва тъмнозелената магия, изтъкана от вековни смърчови исполини, растящи по южните склонове на Букова планина от незапомнени времена. Идва ред на пепелявите скални късове, разрязали гората. Светлозелената пелена от смърчове, растящи непосредствено край водите. Следва нереално тревисто зеленото на стръковете трева, избуяваща върху торфения пласт, покрил части от езерото. И водата – с отблясъци всякакви! Зелени като тревата, тъмно зелени като гората, сини – като небесата, бели – като облаците, пъплещи от Снежанка! Величествена и спираща дъха родопска красота, пред която всеки сълзи на радост реди!
Величествена е Букова планина – вълшебна е! Това е планински рид в централните части на Западните Родопи, южно разклонение на Переликско-Преспанския дял, на територията на Област Смолян.
В планината и по нейните склонове в южното ѝ подножие са разположени град Смолян и селата Бостина, Дунево, Левочево, Писаница, Соколовци и Хасовица.
Ридът се простира от север на юг на около дванадесет километра, а ширината му достига до осем километра. На запад високата седловина Превала го свързва с Переликския дял, на североизток седловината Рожен (1439 метра) – с Преспанския дял, а на север седловината Пампорово (1576 метра) – с рида Чернатица. На юг се простира до долината на река Черна, която го отделя от Кайнадински рид, а на изток се спуска стръмно към долината на Бяла река, ляв приток на Черна.
Билните части на рида се издигат на около 1700 до 1800 метра, като най-високата му точка е връх Снежанка (1925,8 метра), който се намира в най-северната му част, в чертите на курорта Пампорово. Изграден е от олигоценски риолити, пясъчници и конгломерати. Много голям процент от територията на планината е покрита с гъсти иглолистни гори.
В северната част на рида е изграден зимният ни курорт Пампорово. В нея са разположени Орфеевите скали, Смолянските езера и телевизионната кула на връх Снежанка (висока 156 метра).
Много важна особеност на екопътека "Трите Смолянски езера" е, че тя е кръгова пътека. В този си участък тя заобикаля цялото Тревисто езеро и продължава напред – към следващото, наречено Бистро езеро.
Бистро езеро е разположено непосредствено до Тревисто езеро. За огромно съжаление на всички територията, на която се е простирало навремето, изключително бързо се топи и за 20 години езерото вече почти е изчезнало.
Това лято водите на Бистро езеро заемаха територия с размерите на окръжност с диаметър едва няколко метра. Площта му варира според сезоните в границите от 1 хектар (сух сезон) до 3 хектара (напролет).
Водите на Бистрото езеро съвсем не бяха бистри, а бяха изцяло изпълнени с растяща флора.
Бистрото езеро, а също и останалите Смолянски езера, са свлачищни езера, образувани в тилните понижения на голямо свлачище, получено в резултат на контакта на риолитни скали и намиращите се под тях водоупорни седиментни скали. Бистрото езеро е свързано чрез речен ръкав с Тревистото езеро, което му пречи напълно да пресъхне през летно-есенния по-сух сезон.
Край Бистрото езеро екопътека "Трите Смолянски езера" прави остър ляв завой, заобикаляйки цялото езеро. По този начин пътеката навлиза в гората насред дърветата. Не бива да се притеснявате, защото екопътека "Трите Смолянски езера" е отлично маркирана и реално няма как да сбъркате правилната посока. Просто следвайте маркировката и указателните табели, поставени по цялата ѝ дължина.
Скоро пътеката навлиза в единствения си по-екстремен участък, поради който в края на моята публикация съм ѝ задал таг "Средна степен на трудност". За радост на всички този стръмен участък е сравнително къс и реално се преминава за минути. В тази си част денивелацията на пътеката рязко се увеличава и ако Тревистото и Бистрото езера се намират съответно на 1535 метра и 1550 метра надморска височина, то следващото, трето подред езеро – Мътното, се намира на 1593 метра надморска височина. И точно тази разлика във височината следва да преодолеете именно по този единствен по-екстремен и по-стръмен участък. Тук следва да сте особено внимателни, добре обути – с удобни туристически обувки, защото теренът го изисква и изцяло съсредоточени. Не искаме някой да пострада, нали!
Преди да посетим Мътното езеро пътеката ще ни отведе до "Тронът на Евридика".
"Тронът на Евридика" са редица дървета, които с повече или по-малко фантазия би следвало да наподобят трон.
Аз лично намирах абсолютно всички дървета наоколо за супер интересни и не преставах да ги снимам.
На минута от "Тронът на Евридика" се намира третото и най-дълбоко от всички езера – Мътното.
Мътното езеро достига до четири и половина метра дълбочина, като освен това е изцяло заобиколено от огромни, дори гигантски смърчови исполини, които приятно се отразяваха във водите му, и които много харесваха своите отражения.
Както ви споделих още в началото на нашето приказно родопско пътешествие, в миналото Смолянските езера са били над двадесет на брой, но сега са останали само осем, като седем от тях са естествени, а едно от тях – Керянов гьол, е превърнато в микроязовир. Останалите езера днес са се превърнали в блата. Напролет и през есента на мястото на някои от тези блата отново се появяват малки езерца.
Площта на Мътното езеро варира според сезоните в границите от 1,6 хектара (сух сезон) до 2,5 хектара (напролет). Сега, в разгара на това сухо и горещо лято, водите се бяха поотдръпнали и дори се бе образувало второ, съвсем мъничко езерце.
Лично на мене Мътното езеро ми направи най-голямо впечатление! Дали поради приказно заобикалящата го гъста гора, дали поради сенките на дърветата във водите му, дали поради разположението си и трудния достъп до него, но тук особено много ми хареса!
Пътеката заобикаля цялото езерце и продължава в посока "Лирата на Орфей".
Оттук до самия си край пътеката е полегата със съвсем лека денивелация. Разстоянието от "Лирата на Орфей", която се намира на минути от Мътното езеро до края на пътеката – реално нейното начало, защото както ви споделих екопътека "Трите Смолянски езера" е кръгова пътека, е буквално десетина минути.
Пътеката излиза от гората край същия асфалтов път, по който в началото пристигнахме тук, и който за минута ще ви отведе в началната стартова точка на екопътеката.
Ето ни отново там, откъдето тръгнахме – в началната стартова точка на екопътека "Трите Смолянски езера".
Маркировката на екопътека "Трите Смолянски езера" позволява цялата пътека да бъде извървяна от тази точка в посока "Лирата на Орфей", Мътното езеро, "Тронът на Евридика", Бистрото езеро и за финал – Тревистото езеро.
Как се стига до град Смолян?
Смoлян е град в Южна България, разположен в Переликско-Преспанския дял на Западните Родопи при голяма средна надморска височина от 1035 метра, което го прави най-високо разположения областен град в България.
Намира се на около десетина километра от един от най-големите зимни курорти в България – Пампорово и Мечи Чал.
Градът е образуван на 18 юни 1960 г. вследствие на обединението на градовете Смолян и Устово, както и от селата Райково и Езерово.
Той е административен център на община Смолян и област Смолян.
Смолян е и един от най-дългите градове в България – близо 25 километра, което се дължи на линейното му застрояване по поречието на реките Черна и Бяла.
Смолян отстои на:
244 километра (на около 3 часа и 36 минути с автомобил) от столицата
98 километра (на около 2 часа и 03 минути с автомобил) от град Пловдив
428 километра (на около 5 часа и 56 минути с автомобил) от град Варна
321 километра (на около 4 часа и 04 минути с автомобил) от град Бургас
Как се стига до началната стартова точка на екопътека "Трите Смолянски езера"?
Началната стартова точка на екопътека "Трите Смолянски езера" се намира северозападно от Смолян само на няколко минути от града край Тревистото езеро.
В случай че пътувате по републикански път IIІ-8641 (ски курорт Пампорово – Смолян) ето така изглежда разклонът в западния край на града.
Този разклон е лесно разпознаваем, защото тук ви очаква едно симпатично дървено мече и надпис СМОЛЯН.
Ако продължите в посока наляво, ще навлезете в град Смолян.
Разклонението, водещо в посока Смолянските езера, е надясно. Това е републикански път IIІ-866, свързващ град Смолян със село Широка лъка и град Девин.
След минути вземете острият завой надясно в посока Смолянските езера.
Какво може да се разгледа в близост?
В района в близост до пътя се намира езеро Лагера, известно още като Лъгът, което може да разгледате по време на престоя си тук.
Езеро Лагера е правено на язовир, отдаден през 1995 г. от общината на Ловно-рибарското дружество. Тъй като преливно-изпразнителната му част се пропуква и не позволява пълнене, то отново става езеро с площ около 7,5 – 12 хектара.
На 8 километра в северна посока от град Смолян (на около 8 минути с автомобил) се намира началната стартова точка на екопътека "Невястата".
На 16 километра северно от град Смолян (на около 25 минути с автомобил) се намира връх Снежанка, върху който се издига телевизионна кула "Снежанка".
Съветвам всеки един от вас да се изкачи чрез асансьорите до върха на 156-метровата телевизионна кула, издигаща се на 2082 метра височина. От уникалното кафе-панорама, оформено на 2019 метра н.в. се разкрива феноменална 360-градусова панорама.
В южната част на подножието на върха се намира началната стартова точка на пътеката към Орфееви скали.
В град Смолян може да посетите Смолянски водопад.
В град Смолян ви съветвам да посетите Регионален исторически музей – Смолян.
Виден експонат в РИМ Смолян е посребрената казашка сабя на полковник Владимир Серафимов, с която той не се разделя до края на живота си.
На 15 километра югоизточно от град Смолян (на около 27 минути с автомобил) на връх Средногорец се издига Паметникът, посветен на Двадесет и първи средногорски полк, известен като Родопската Шипка.
Съвсем наблизо се намира и село Полковник Серафимово.
Само на 21 километра източно от град Смолян (на около 38 минути с автомобил) ще откриете Момчиловата крепост.
Само на 18 километра северозападно от град Смолян (на около 26 минути с автомобил) ще откриете мястото, където е родена родопската песен – земя, опазила автентичната родопска душа, скътана между така красивите зелени склонове на планината и край шума на реката, средище на родолюбие и познание, място, което дарява свобода, тишина, спокойствие и увереност за едно по-добро утре – Широка лъка!
В Широка лъка задължително посетете достолепния храм "Успение Богородично" – символ на вярата, издигнат за 38 денонощия.
В Широка лъка е роден екзарх Стефан I Български, ето защо аз ще ви разкажа за спасяването на българските евреи.
Само на около 8 километра южно от село Широка лъка (на около 15 минути с автомобил) ще откриете Гела – усмивката на Родопите.
В село Гела препоръчвам да си направите несравнима по красота разходка и да се удивите на величествените красоти, заобикалящи селцето.
В село Гела непременно посетете интересните руини на ранновизантийска базилика – най-високо разположената в югоизточна Европа (1480 метра н. в.).
На около 24 километра западно от село Широка лъка (на около 34 минути с автомобил) се намира началото на екопътека "Струилица", край която можете да се насладите на чудното Самодивско пръскало.
На 14 километра североизточно от ски курорта Пампорово (на около 22 минути с автомобил) се намира Националната астрономическа обсерватория "Рожен".
На разклона в посока НАО "Рожен" може да спрете и да се разходите по обширните Роженски поляни, намиращи се на 1430 метра н.в. Насред поляните се издига най-високият пилон в България, висок 111 метра, върху който се вее българският трибагреник.
На 36 километра североизточно от ски курорта Пампорово (на около 53 минути с автомобил) се намира град Лъки и началната стартова точка на екопътека "Комин дере".
В близост се издига храм "Възнесение Господне" над село Борово, община Лъки.
На 38 километра северно от ски курорта Пампорово (на около 55 минути с автомобил) се намира друго китно селце, съчетаващо тишина зеленина и родопско спокойствие – Забърдо.
Точно преди селото се намира отбивката към природна забележителност "Чудните мостове Еркюприя" – впечатляващ скален феномен в Западни Родопи!
На 44 километра североизточно от ски курорта Пампорово (на около час и 4 минути с автомобил) ще откриете поредното симпатично родопско бижу – Белица, община Лъки.
От селото стартира екопътека "Белица – Пещерата", по която ви съветвам да поемете.
На влизане в Белица ще станете свидетели на този чуден скален мост – природна забележителност "Скален мост".
Очарователният водопад Гюмбертията се намира също край красива Белица, така че посетете го и му се насладете.
На 55 километра североизточно от ски курорта Пампорово (на около 1 час и 20 минути с автомобил) ще откриете един от претендентите за най-високо разположеното село на Балканите – Манастир.
В близост се намират 604 стъпала към свободата – към връх Свобода и чудни гледки към океана от Родопи.
И като за финал, мили мои приятели,
не бива да пропускате да разгледате
специалния албум с фото моменти –
открити, изживени, заснети и споделени с вас!
コメント