С красивата си автентична възрожденска архитектура и с богатото си културно минало, Трявна всеки път ни приветства с "Добре дошли, мечтатели"!
Рождено място на славни майстори и люлка на порива за църковна и национална независимост, Трявна е център на българското Възраждане!
Славно историческо минало
На 25 срещу 26 юли 811 година в Тревненския, Върбишкия и Ришкия проходи на Стара планина хан Крум нанася унищожителния разгром на ромеите, убивайки византийския император Никифор.
През 1185 година българските царе Асен и Петър разгромяват в битката в Тревненския проход войските на император Исак II Ангел.
След знаменитата победа цар Петър се оттегля от управлението на държавата, а властта остава в цар Асен I. В чест на великата победа е изградена най-старата църква в града – „Св. Архангел Михаил“.
През 1798 година църквата е напълно опожарена от кърджалиите. Днес е напълно възстановена и вие можете да склоните тук глава.
Църква „Св. Архангел Михаил“ с девическото училище и двора е обявена за недвижима културна ценност (НКЦ) паметник на културата с категория национално значение.
Съществува легенда, че на ливадите в падината под село Царева ливада са пасли конете на Асеневци. Казват, че оттам произлиза името на днешното тревненско село.
Легендите разказват, че в Трявна и в околните балкански селца се заселват бягащите от Търново боляри.
Трявна е люлката на най-старата от възрожденските художествени школи – Тревненската.
Тя включва три основни направления на художествено-творческа дейност: иконопис, дърворезба и строителство.
И днес може да разгледате своеобразни шедьоври на тревненското архитектурно наследство – къщите, градени от майстор Димитър Сергюв – Калинчевата къща (1830 г.), Добревата (1834 г.), Сергевата (1841 г.), Райковата (1846 г.), Киревата (1851 г.).
Единственият запазен и днес в автентичния си вид възрожденски площад в България се намира в центъра на Трявна. Площадът носи името „Капитан Дядо Никола“.
Площад „Капитан Дядо Никола“ е обявен за недвижима културна ценност (НКЦ) паметник на културата с категория национално значение.
Най-харизматичната сграда на площада с часовниковата кула е Тревненското школо.
Мостът, наред с часовниковата кула, са своеобразни символи на Трявна.
Гърбавият мост е сводест каменен „Гивгирен (Кивгирен в някои източници) мост“, построен от майстор Димитър Сергюв в периода от 1844 до 1845 година.
„...направи се тревненския сахат…“ – е записал летописецът на Трявна поп Йовчо.
Легендата разказва, че за да се получи разрешение от османлиите за строежа на кулата, тревненки е трябвало да се откажат да носят традиционния накит за глава, сокай, наподобяващ красивите царски диадеми.
Часовниковият механизъм е изработен и поставен през 1815 година от габровските майстори Къню и Геню Радославови.
Градската кула - часовник е обявена за недвижима културна ценност (НКЦ) паметник на културата с категория национално значение.
Как се стига до Трявна?
А сега ви желая приятна разходка!
Comments