top of page
Снимка на автораStefan Ivanov

Университетска ботаническа градина, част от Архитектурно-парков комплекс "Двореца" в град Балчик

Актуализирано: 3.06

Университетската ботаническа градина в Балчик е звено на Софийски университет "Св. Климент Охридски".


Университетска ботаническа градина Балчик
Университетска ботаническа градина в Балчик

Тя е създадена през 1955 година и през 2020-та градината чества своята 65 годишнина.

За тази цел стопаните са засадили огромни цветни пана, изобразяващи цифрите 6 и 5.


Университетска ботаническа градина Балчик
Университетска ботаническа градина в Балчик

Понастоящем ботаническата градина заема площ от над 190 декара и в по-голямата си част е със статут на защитена територия. В границите на защитената местност специалисти, гости или просто любители могат да наблюдават естествените екосистеми и да оценят невероятното биоразнообразие на региона.


Ботаническата градина е включена в 100-те национални туристически обекта на България под номер 24а.


Повярвайте, ще останете очаровани, без дъх и в захлас от невероятното разнообразие на растителни видове, цветове и форми, багри и шарки! Просто е очарователна!


Университетската ботаническа градина е част от Арихитектурно-парков комплекс "Двореца"групов паметник на културата от национално значение, който е бивша лятна резиденция на румънската кралица Мария от началото на XX-ти век.


По протежението на морския бряг, на терен с голяма денивелация са обособени тераси – градини, свързани помежду си със стръмни стълби, тунели и арки.


Университетска ботаническа градина Балчик
Университетска ботаническа градина в Балчик
Градина "Разсадника"

Още с влизането си тук ще попаднете на градина "Разсадника".


Университетска ботаническа градина Балчик

Това е най-новата част от ботаническата градина, която е приспособена за хора с увреждания със специален сектор за незрящи. Тук ще откриете различни колекции от рози, лечебни растения и декоративни треви, както и красив цветен партер със сезонно зацветяване.


Ботаническата градина е специализирана в развитието на колекции от тропични и субтропични екзоти, както и други уникални растения.


Втората по големина кактусова колекция се намира тук, след тази в Монако.


Университетска ботаническа градина Балчик

Постоянната експозиция включва уникално разнообразие кактуси и сукуленти. Любопитно е да отбележа, че някои от тях цъфтят веднъж на 100 години, а пък други са способни да понесат наистина тежки климатични условия.


Университетска ботаническа градина Балчик

Интерес за специалисти и гости представляват и успешно запазените в парка още от кралско време екзотични видове като каучуково, бонбонено, книжно дърво, древно гинко, метасеквоя, едроцветна магнолия, лирово дърво и други.


Университетска ботаническа градина Балчик

В парниците на градината зреят лимони с големина на хандбална топка, както и много други екзотични плодове като банани, папая и др.


Божествената градина

Емблематично е килимното зацветяване в "Божествената градина" – уникална шарена черга от невероятни цветове и форми, разположена срещу безбрежната морска шир.


Университетска ботаническа градина Балчик

Оформени са красиви партери и кътове, в които са представени едногодишни пролетни и летни цветя, алпийска и водна растителност, папрати, защитени и редки видове, лиани, цъфтящи и вечнозелени храсти, а между тях ще откриете места за релакс и почивка. В близост е ароматната градина и величествената вековна топола.


Университетска ботаническа градина Балчик

В тази неповторима градина се отглеждат над 4600 растителни вида.


Университетска ботаническа градина Балчик

Отделните градини са свързани помежду си с мостчета, стълбища, различни каменни алеи, тунели, пътечки, а многобройните водоеми допълнително разкрасяват и внасят очарование и свежест.


"Алпинеум"

В непосредствена близост до вековната топола се намира "Алпинеум", където растенията са естетично аранжирани със скални късове.


Университетска ботаническа градина Балчик

"Розариум"

В тази част ще видите колекция от над 50 вида увивни, полиантови, щамбови и влачещи рози. Близо до "Розариум" се намира едроцветната магнолия, която е сред най-старите на Балканския полуостров.


Университетска ботаническа градина Балчик

За уникалната терасовидна архитектура с изглед към морската шир са допринесли италиански архитекти, а швейцарски градинар е превърнал идеите им в приказна феерия от зеленина и цветове.


Гетсиманската градина

След "Розариум" ще слезете до най-долната част на парка, където се намира "Гетсиманската градина". В тази част се извисява огромен представител на двуделен гинко билоба и рядкото екзотично бонбонено дърво. Там растат още райска ябълка, нар и смокиня. Пак там ще откриете малък параклис и аязмото.


От "Гетсиманската градина" се преминава в градина "Мави дълга" (или "Синята вълна"). Тя е изградена по протежение на най-ниската крайбрежна тераса.


Градина при водопада

Едно от романтичните места на територията на целия комплекс е "Мостът на въздишките".


Съществува легенда, че ако си намислиш желание и преминеш през моста със затворени очи, то ще се сбъдне. От него се открива красива гледка към водопад с височина над 25 метра. Около водопада има много зеленина и цветя, правейки го изключително фото преживяване.


Освен красив кът на България, университетската ботаническа градина в Балчик е място за изследователска и научна дейност, студентски практики, инициативи, свързани с екологичното образование и изкуството.


Мостът на въздишките в архитектурно-дворцов комплекс Двореца Балчик Тихото гнездо (Tenha Yuva)
Водопадът срещу моста на въздишките

Градината е спасителен център на редки и застрашени видове по Вашингтонската конвенция. Тя е член на Световния съвет на ботаническите градини BGCI, Европейския консорциум на ботаническите градини, Образователната мрежа за екологично образование в ботаническите градини (EBGEN). Участва със своите колекции в обмена на семена Index Seminum с ботанически градини от цял свят.


Градината е отлично поддържана и почти всички растения са с табелки, изписани на български и английски език.


Скъпи приятели, посетете и свързаната публикация "Тихото гнездо".


Архитектурно-дворцов комплекс Двореца Балчик Тихото гнездо (Tenha Yuva)
Тихото гнездо (Tenha Yuva)

Университетска ботаническа градина в Балчик е обект номер 24а от 100-те национални туристически обекта на България.


Архитектурно-парков комплекс "Двореца" е групов паметник на културата от национално значение и бивша лятна резиденция на румънската кралица Мария от началото на XX век.


Вила на румънската кралица Мария "Тихото гнездо" (Tenha Yuva) – вила Луна" е обявена за недвижима културна ценност (НКЦ) паметник на културата с категория национално значение.


Как се стига до Балчик?

Град Балчик се намира в Североизточна България и е сред съставните общини на област Добрич.



Според данни на ГРАО към 15 септември 2023 г. Балчик има 12 337 жители по настоящ адрес и 13 137 жители по постоянен адрес, с което е петият по големина град на българското Черноморие след Варна, Бургас, Несебър и Поморие.


Балчик отстои на:


  • 483 километра (на около 5 часа и 49 минути с автомобил) от столицата

  • 412 километра (на около 4 часа и 47 минути с автомобил) от град Пловдив

  • 43 километра (на около 47 минути с автомобил) от град Варна

  • 161 километра (на около 2 часа и 45 минути с автомобил) от град Бургас


Как се стига до Ботаническата градина?

Ботаническата градина в град Балчик е част от Архитектурно-парков комплекс "Двореца".



Какво може да се посети в близост?

Само на 36 километра източно от град Балчик (на около 34 минути с автомобил) се намира нос Калиакра.


Нос Калиакра
Нос Калиакра

Само на 26 километра северно от нос Калиакра (на около 16 минути с автомобил) ще откриете село Тюленово, край което се намира уникалната скална арка.


Скалната арка край село Тюленово
Скалната арка край село Тюленово

Само на 6 километра северно от Тюленово (на около 8 минути с автомобил) ще откриете Шабленски фар – най-старият автентичен действащ фар в Черноморско-средиземноморския басейн.


Шабленски фар – най-старият автентичен действащ фар в Черноморско-средиземноморския басейн
Шабленски фар – най-старият автентичен действащ фар в Черноморско-средиземноморския басейн

Само на 96 километра южно от град Балчик (на около 1 час и 30 минути с автомобил) ще откриете град Бяла. Край града се намира нос Свети Атанас. Върху носа може да се разгледа антична крепост, както и да се порадвате на невероятни морски панорами.


Антична крепост на нос Свети Атанас край Бяла
Антична крепост на нос Свети Атанас край Бяла

Само на 8 километра южно от Бяла (на около 10 минути с автомобил) ще откриете град Обзор – перлата на черноморското ни крайбрежие.


Обзор – перлата на черноморското ни крайбрежие
Обзор – перлата на черноморското ни крайбрежие

И като за финал, мили мои приятели,

не бива да пропускате да разгледате

специалния албум с фото моменти –

открити, изживени, заснети и споделени с вас!



636 преглеждания0 коментара

Последни публикации

Виж всички

Comentarios


bottom of page