top of page

Кости – едно от странджанските села, прочути със своите нестинари

Writer's picture: Stefan IvanovStefan Ivanov

Updated: Jun 28, 2024

Кости е село в Югоизточна България, община Царево, област Бургас.


Църква "Св. св. Кирил и Методий" в село Кости, област Бургас
Църква "Св. св. Кирил и Методий"
Как се стига до тук?


И за всички, които не са чували за него, уточнявам, че правилното му произнасяне е с ударение на последната сричка.


Легенда разказва, че съвременното си наименование селото наследява от някогашния богат и състоятелен грък – Кустú (Костаки), живял в селото и показал на хората как да отвоюват плодородни земи около коритото на река Велека, като изкоренят дървета. На разчистените площи отглеждал царевица, слънчоглед и коноп. Благодарение на труда си, забогатял, а покрай него се замогнали и съселяните му, затова и кръстили на него селището – Костѝ, в знак на благодарност.


Село Кости принадлежи на историко-географската област Хасекия. То е разположено сред източните възвишения на Странджа в живописната долина на река Велека (на левия ѝ бряг) насред един от меандрите ѝ и само на 25 метра надморска височина.

Селото е заобиколено от всички страни с планински хълмове, обрасли с широколистни и вековни гори. В близост до местност Св. Богородица се намира и най-старият дъб в Странджа – на възраст почти 1000 години.


В близост са разположени природните резервати „Силкосия“ и „Узунбоджак“, както и защитените местности “Кълката”, “Пирен” и “Марина река”.


Изключителна природа!

Кости се намира в зоната на разпространение на странджанската зеленика.

Сред местните природни забележителности попадат и множеството пещери по поречието на Велека – Керечница, Махарата, Стоянова пещера, Георгиева пещера и Яневица.

Някога през селото е минавал старият път от град Малко Търново за Василико (днешно Царево) и за Ахтопол.

В края на 40-те и началото на 50-те години на двайсти век селото е крайна гара на теснолинейката Ахтопол – Бродилово – Кости, демонтирана през 1950 година поради неефективност.

Много интересна е и архитектурата на селото. Все още може да се видят някои от старите дървени къщи. Този стил жилищна архитектура е познат само в трите гръцки села Кости, Бродилово и Каланджа (днес Синеморец).

Сградите са твърде просторни по размери, двукатни – отдолу с обор, обковани с груби дъбови дъски, с широки одъри, но без прозорци, затова са тъмни. Оскъдното осветление се е осигурявало от покрива с „подвижна керемида“.

Кости е едно от странджанските села, прочути със своите нестинари. Тук и днес могат да се видят зрелищните и загадъчни древни обреди – ритуалните „игри върху огън“, които са запазени единствено в този край на Странджа. Огнените танци се извършват ежегодно тук от незапомнени времена.


Всички жители на селото са православни християни.


Църква "Св. св. Кирил и Методий" в село Кости, област Бургас

Църквата „Св. Св. Кирил и Методий“, намираща се на площада на селото, съхранява уникални православни икони.


Най-красивата селска църква в Странджа

Наричала се е “Св. св. Константин и Елена” до изселването на гърците от селото.

Разрушена е по време на Преображенското въстание и през 1909 година е наново възстановена и осветена.

Забележителни в нея са уникалния дърворезбован иконостас, дело на един от последните странджански резбари – Пандил, както и множеството реставрирани икони.

Очарователна разходка ви пожелавам!

478 views0 comments

Join my mailing list

Thanks for submitting!

Badge member of the association of online travel media owners and travel bloggers Bulgaria
  • Black Facebook Icon
  • YouTube
  • Black Instagram Icon

© 2020-2025 Stefan Ivanov Photography

bottom of page