top of page
Снимка на автораStefan Ivanov

Плиоценски парк в Дорково и най-голямото палеонтологично находище на Балканите

Актуализирано: 20.12.2023 г.

Плиоценски парк в село Дорково представлява много интересен палеонтологичен музей, който ви каня заедно да посетим.


Плиоценски парк Дорково

Находището край Дорково е най-голямото познато на палеонтолозите струпване на кости от над 30 вида животни на едно място. Открити са над 600 кости на площ от 15 квадратни метра.



Това е най-голямото палеонтологично находище на Балканите и втората най-значима експозиция в Европа. Чрез него се маркира началото на плиоценската геоложка епоха в Източна Европа.


Плиоценски парк Дорково

На изкопаемите останки е обърнато внимание за първи път от местен учител през 30-те години на миналия век.


Плиоценски парк Дорково

След няколкогодишно проучване, се стига до извода, че това е най-богатото находище на останки от овернски мастодонт (Anancus arvernensis) в света и едно от най-богатите на фосилни животински останки ранноплиоценски находища в Европа.


Плиоценски парк Дорково

За голямото струпване на кости на едно място се предполага, че природно бедствие е унищожило цяло стадо овернски мастодонти и това вероятно се е случило край брега на древна река.


Плиоценски парк Дорково

По-късно учените съобщават, че в района са живели девет архигрупи бозайници.

Част от находките са изпратени в чужбина за реставрация и консервация, като по-късно са върнати отново в България.


Находището е обявено за природна забележителност на 31 януари 1990 година.


Плиоценски парк Дорково

При проведените прочувания са открити останки от бивни, кътници и части от скелети на над 30 вида гръбначни животни – над 600 кости на едри бозайници – мастодонти, трипръсти коне хипариони, древни редки маймуни, лъвове, саблезъби тигри, елени, тапири, носорози и примитивни мечки, а също и множество останки от гризачи и насекомоядни бозайници. Открити са два вида маймуни – мезопитек (mesophithecus) и долихопитек (Dolichopithecus ruscinensis), като и двата вида са от групата на колобусите.


Плиоценски парк Дорково

Открити са и костни останки от един нов род и два нови вида за науката птици – нов вид за науката глухар – родопски глухар (Tetrao rhodopensis), който е най-древният представител на семейството на глухарите, нов род и вид езерна патица – плиоценска балканска патица (Balcanas pliocaenica) и неустановен вид дребна кокошова птица от подсемейството на яребиците.


Плиоценски парк Дорково

Палеонтологичното находище край Дорково е уникално не само с големия си брой находки от овернски мастодонт, но и с голямото им разноообразие. Има останки, както на възрастни, така и на млади животни, а също и на малки мастодонтчета с млечни зъби.


В регистъра на защитените територии и защитените зони в България палеонтологично находище Дорково е защитена територия от категория: Природна забележителност.


Как се стига до местност Палеонтологично находище край Дорково?

Ако пътувате по пътя Пазарджик – Велинград, на разклона за Ракитово завийте вляво. Дръжте пътя за Дорково.



След като влезете в Дорково, следвайте указателните табели, които ще ви отведат извън селото по един наистина добър и широк път.


Ще се озовете на хубав паркинг точно пред сградата на музея.


Плиоценски парк Дорково

Наоколо е очарователно красиво и се вижда цялото селце като на длан!



Какво може да се посети в близост?

В село Дорково може да разгледате достолепния храм "Св. Илия".


Храм "Свети Пророк Илия" в село Дорково, България

В близост се намират древните руини на крепост "Цепина".


Древните руини на крепост "Цепина" в Родопите

На 8,5 километра от Дорково (на около 14 минути с автомобил) може да посетите чаровното градче Ракитово, където да разгледате старата часовникова кула.


Часовниковата кула с два циферблата в Ракитово, България

На 20 километра от Дорково (на 30 минути с автомобил) се намира курортен комплекс Цигов Чарк и живописния язовир "Батак".


Язовир "Батак"

И като за финал, мили мои приятели,

не бива да пропускате да разгледате

специалния албум с фото моменти –

открити, изживени, заснети и споделени с вас!



459 преглеждания2 коментара

Последни публикации

Виж всички

2 Comments


Georgy Zhekov
Georgy Zhekov
Oct 28

Голямо разочарование.   В "музея" или "парка" ??? няма почти нищо. Има макет на мамут с прави бивни, макет на маймунка, три костички и картини. Просто не си заслужава входа от 10 лв. Разгледайте го само отвън - по-интересно е и не си давайте парите. Близката крепост Цепина представлява интерес, но мястото е неподдържано и обрасло. Беседа няма, а няколкото табели са тотално изгорели от слънцето.

За сравнение:  Палеонтологичните музеи Асеновград и в Чирпан са далеч, далеч по-богати, цената на входа е по-ниска.

                          Крепостта Перистера - много по-голяма, атрактивна, обгрижена и т. н.,  при цена на билета 6 лв.

Like
Stefan Ivanov
Stefan Ivanov
Oct 28
Replying to

Преди всичко Ви благодаря за коментара! Знаете ли, на мене и на моето семейство доста ни хареса! Т.е. това е въпрос на лично мнение. Всъщност, ако не беше този музей, аз (и моето семейство) нямаше как дори да знаем, че на това място всъщност се намира "... най-голямото познато на палеонтолозите струпване на кости от над 30 вида животни на едно място, открити са над 600 кости на площ от 15 квадратни метра...". Относно размерите на музея (парка) и броя на експонатите в него съм убеден, че е било изцяло въпрос на бюджет, както всичко, което понастоящем се създава в България. И да – никак не е лесно! Така че браво на създателите на това място! Аз все пак напълно…

Like
bottom of page